Tulipani di Seta Nera ‘Ölümlü Dünya’ ile açıldı

‘Ölümlü Dünya’ ile açıldı

Bu yıl 15’incisi düzenlenen Tulipani di Seta Nera festivalinin açılış galası, başkent Roma’daki Space Moderno Sinemaları’nda yapılmış oldu. Festivalin galasına iş, sanat, politika ve beyazperde dünyasından oldukça sayıda davetli katıldı.

Festivalin açılışında toplumsal bildiri içeren bazı kısa filmlerin tanıtımı yapılmış oldu. Festivalin açılışında, değişik iki yapısı olan bir ailenin öyküsünü özetleyen Türk Yönetmen Ali Atay’ın ‘Ölümlü Dünya’ adlı uzun metraj filmi yayınlandı.

8 Mayıs’a kadar sürecek festivalde, Türkiye’den kısa filmler de yer alacak. Yönetmenliğini Cüneyt Işık’ın üstlendiği ‘Kuş Olsam’, yönetmen Emirhan Cangül’ün ‘Balık’ ile yönetmen Hakan Eyilik’in ‘Su Birinkitileri ve Çamurlar’ adlı filmi gösterilecek.

Tulipani di Seta Nera Festivali’nin başkanı Diego Righini, 15’incisini düzenledikleri festivallerinde toplumsal konuların ağırlıklı olduğu kısa metraj, klip ve dijital içeriklerin yer aldığını belirterek, “Bu festival farklılıklar ve daha oldukça insanların hakların korunmasına yönelik bir festival. Internasyonal beyaz perdede değişimi arayan bir festival bilhassa de barışa yönelik. Beyaz perdeden konuşuyoruz, yüreklere dokunuyoruz ve insanları kardeşlik çatısı altında birleşiyoruz” dedi.

Righini, festivallerinde bu yıl ilk kez Türk sinemasından uzun ve kısa metraj olmak suretiyle değişik filmleri İtalyan sinemaseverlerle buluşturacaklarını söylemiş oldu.

Festivalin açılışına katılan TÜRSAK Başkanı ve yapımcı Cemal Okan da festivalde yapımını üstlendikleri üç kısa metraj filminin yarışacağını söylemiş oldu. Okan, İtalya’da bir festivalde gene kendisinin yapımını üstlendiği bir filmin açılış filmi olmasının kendisini onurlandırdığını dile getirdi.

Tulipani di Seta Nera Festival komitesine ve festivalin internasyonal ilişkiler sorumlusu Dündar Keşaplı’ya teşekkür eden Okan, sanatın ve bu tip festivallerin devamlı ülkeleri birleştirme özelliği bulunduğunu belirterek, “Biz Tulipani ile başlamış olan bu serüvende inşallah iş birliğini beraber daha da geliştirerek, burada da film yaparak, onları da Türkiye’ye çağrı ederek, hep beraber festivallerimizi daha da büyüteceğiz. İnşallah Kültür Bakanlığımızın da desteğini de alacağız büyük olasılıkla. Onların da desteğini alarak bu işi daha da geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.