Samy Naceri İstanbul’da taksi temalı film çekecek

İstanbul’da film çekecek

Herhangi bir ülkede sokağa çıkıp önümüze gelene “En iyi tanıdığınız Fransız adam oyuncuları açıklayın” desek yanıt şu şekilde olacaktır; “Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Gerard Depardieu ve Samy Naceri.”

Luc Besson imzalı ‘Taxi’ serisiyle küresel şöhrete ulaşan Samy Naceri, 2006’da Cannes Film Festivali’nde ‘Days of Glory’deki ‘Yassir’ rolüyle ‘En İyi Adam Oyuncu’ branşında Altın Palmiye kazanmıştır.

Samy Naceri, geçtiğimiz ekim ayında İstanbul’a gelmiş olarak şehri şu şekilde bir turladı. O günlerde İstanbul seyahatinin gezinsel mi yoksa ticari mi bulunduğunu anlayamadık.
Birkaç gün kalmış olduğu İstanbul’da kâh taksi beklerken kâh döner keserken görüntülendi.

Samy Naceri’nin geçtiğimiz günlerde tekrardan İstanbul’a geldiğini öğrenince irtibata geçerek buluşma talep ettim. Naceri ile yeni film projesine destek veren Kültür ve Gezim Bakanlığına bağlı Türkiye Gezim Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda buluştuk.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu herhangi bir ülkede sokağa çıksak ve insanlara “En iyi tanıdığınız Fransız adam oyuncular kimlerdir?” diye sorsak şu şekilde denir; “Alain Delon, Jean-Paul Belmondo, Gerard Depardieu ve Samy Naceri.” Bu durum size neler hissettiriyor?
Saydığınız adlar aslına bakarsanız benim idollerim. Jean-Paul Belmondo ile oldukça samimiydik. Bundan dolayı beraber bir filmimizde (L’ainé des Ferchaux) rol aldık. Onlarla beraber anılmak benim için bir onur.

Bildiğime göre film projeniz var. O filmden söz edebilir miyiz? Türkiye’de çekmek istemenizin sebebi nedir?
Evet, yeni bir film projemiz var. Türkiye’ye de bu yüzden geldik. Şu anda bu film projesi üstüne çalışıyoruz ve onun için buradayız.

Samy Naceri'nin röportajında filmin yapımcısı Ali İnan da yer aldı.

Samy Naceri’nin röportajında filmin yapımcısı Ali İnan da yer aldı.

Filmin içeriğinden söz edebilir miyiz?
Gene taksi temalı bir film. Tamamen Türk filmi diyemeyiz. Türkiye – Fransa ortak yapımı bir film. Gene bir taksi hikâyesi olacak fakat yeni bir film. ‘Taksi’ serisinden bağımsız, onunla asla ilgisi olmayan bir hikâyeye haiz. Buradaki bir Türk taksiciyle yolumuzun kesişmesinin hikâyesi. Aslen içinde aksiyon, güldürü ve drama olacak. Internasyonal bir proje hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Çekimlere ne süre başlayacaksınız?
Niyetimiz doğal ki kısa zamanda adım atmak fakat şu anda hazırlık aşamasındayız. İlk geldiğimde ülkenizi tanımıyordum fakat sonrasında muhteşem bir ülkeye geldiğimi ve İstanbul’un muhteşem bir kent bulunduğunu gördüm. Bu filmi ülkenizde çekmenin oldukça iyi olacağını düşünüyorum ve o açıdan oldukça mutluyum.

Samy Naceri, İstanbul'da bir taksinin direksiyonunda bu pozu vermişti.

Samy Naceri, İstanbul’da bir taksinin direksiyonunda bu pozu vermişti.

Çekimler yalnız İstanbul’da mı gerçekleştirilecek yoksa başka şehirler de çalışacak mısınız?
Film, İstanbul ile ilgili fakat bir ihtimal birkaç değişik şehirde daha olabiliriz.

Samy Naceri, ekim ayındaki ziyareti sırasında Sultanahmet'i gezmişti.

Samy Naceri, ekim ayındaki ziyareti esnasında Sultanahmet’i gezmişti.

Filmimizde rol alacak oyuncular belli oldu mu? Türk oyuncular da olacak mı?
Fransız ve Türk oyuncuların olacağı bir proje olacak. Hedefimiz; hem Türkiye’deki oyuncuların hem Fransız oyuncuların bir araya gelmiş olduğu bir proje yapmak. Esasen hikâyenin bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı Fransa’da geçiyor. Görüştüğümüz adlar var fakat şu anda söylemeyelim. Fikirlerimiz var, bir kısmıyla da görüşüyoruz fakat şu anda bunu açıklamak doğru olmaz. Bundan dolayı hemen hemen görüşme aşamasındayız.

Samy Naceri'nin İstanbul gezisinden bir an.

Samy Naceri’nin İstanbul gezisinden bir an.

Aras Bulut İynemli’nin oyunculuğunu oldukça beğendiğinizi açıklamıştınız. Acaba oyunculardan biri İynemli olabilir mi?
Aras Bulut İynemli’nin filmini Los Angeles’ta seyretme şansı buldum. Beni ağlatmak zor olsa gerek, filmlerde oldukça kolay ağlamam fakat ‘7. Koğuştaki Mucize’nin başından sonuna kadar ağladım. Bu yüzden de geçen seferki gelişimde filmin senaristiyle (Kübilay Tat) tanıştım. Oyuncunun sakat olmadan o şekilde bir görevi canlandırması eksepsiyonel bir şey, oyunculuğunu oldukça beğendim. Projemizde olmuş olsaydı doğal ki sevinirdik. Aras Bulut İynemli’yi hepimiz ister doğal ki…  O kadar da beğendiğimiz bir oyuncu fakat kendisine nazaran tasarrufları, kendisine nazaran yapmış olduğu anlaşmalar var. Görüştüğümüz adları ümit ederim kısa sürede açıklayabiliriz.

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştünüz, görüşmenin içeriğini öğrenebilir miyiz?
Bu film, Türkiye’nin tanıtımına katkısı olabileceğini düşündüğümüz internasyonal bir proje. Fransa ile Türkiye içinde ortak bir yapım. İki ülkenin ortaklık adına da mühim bulunduğunu düşünüyoruz. Sayın Mehmet Nuri Ersoy da projeye ehemmiyet verdiğini iletti, en iyi şekilde olabilmesi için düşünce alışverişinda bulunduk.

Türk sineması ile Fransız sinemasının ortak özelliklerinden biri her iki ülkede öz yapımların, Hollywood filmlerinden daha oldukça izlenmesi. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Fransa’da ne yapılıyor da Fransız filmleri Hollywood filmlerinden daha çok izleniyor?
Beyaz perde duayenlerine oldukça saygılıyım, Fransa tam bir beyazperde ülkesi. Kore sineması da oldukça iyi. Türk filmleri de muhteşem. Türk filmlerinin başarısını gördükçe Türkiye’nin, Türk sinemasının oldukça iyi bir yere geldiğini düşünüyorum.

Cannes Film Festivali’nde ödül kazanmıştınız. Altın Palmiye’nin kariyerinize tesiri ne oldu?
Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye almak benim için oldukça önemliydi. 4 dost aynı anda ödül almıştık. Doğal bu ödül kariyerimizde daima artı kazanımlara sebep oldu. Yapım aşamasında Altın Palmiyeli bir oyuncu olmak daha büyük avantajlar sağlıyor.

32 senelik kariyerinizde beyazperde filmleri, TV dizileri ve tiyatro alanında 65 çalışmanız bulunuyor. Bu sayı size kafi geliyor mu yoksa arada kaçırdığınız için hayıflandnığınız yapımlar var mı?
Beyaz perde nefes alma sebebim, benim için bir tutku. Ömrüm süresince bunu hayata geçirmeye devam edeceğim. 90 yaşlarında bile film çekeceğim. Doğal ki bazı projelerde olmayı oldukça istersiniz fakat ya siz uygun değilsinizdir ya da o görevi başka bir oyuncu alır. Hayatınızda isteyip de yapamadıklarımız daima olur, mühim olan arkasından başka projelerin geliyor olması.

Meslektaşınız ve vatandaşınız Gerard Depardieu, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da bir balıkçı teknesinden dönüştürme yatında yaşamak istediğini söylemiş oldu. Bu mevzuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Oldukça büyük bir erkek oyuncu ve oldukça büyük bir insan. Yaşamdan zevk almasını oldukça iyi bilen ve o yaşamı en güzel yaşayan adamlardan biri. Bu mevzuda kendisine oldukça büyük hayranlık duyuyorum. Yaşamı ve yiyecekleri seven bir adam olduğundan burayı sevmiş olabilir.

Başka söylemek istediğiniz neler vardır?
Daha ilkin geldiğim dönemde benimle ilgili birkaç haber çıktı. Bu haberler oldukça fazla bozulma edildi, benim ağzımdan çıkmayan şeyler yazıldı ve bu duruma oldukça üzüldüm. Son olarak meydana getirilen haberde İstanbul’un yollarına fena söylediğim yazıldı. O şekilde demedim. İstanbul’u oldukça seviyorum, oldukça güzel bir kent. Şehrin dokusu, yapısı, Boğaziçi, zamanı eserler, camileri oldukça güzel. İstanbul sevdiğim bir kent ve burada bir film çekmekten oldukça mutlu olacağım.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.