Refik Anadol ve Philadelphia Orkestrası’ndan görsel şölen

Suni zekâ, veri bilimi ve makine öğrenmesi teknolojilerinin yardımıyla eserlerini üreten medya sanatçısı Refik Anadol, Philadelphia Orkestrası ile beraber coşku verici bir iş birliğine imza attı.

Philadelphia Orkestrası’nın Verizon Hall’da gerçekleştirdiği konsere sanatçı Refik Anadol’un suni zekâyı kullanarak oluşturduğu dijital sanat eseri AI Data Sculpture (Suni Zeka Veri Heykeli) birlikte rol aldı.

Konserde Beethoven’ın 1823 senesinde tamamladığı Missa Solemnis, 21. yüzyıl teknolojisiyle birleşti.

Anadol, eseri için Beethoven’ın Avrupa’da karşılaşmış olabileceği binaların 12 milyon tane görüntüsünden oluşan bir veri tabanı hazırladı.

Ondan sonra, geliştirdiği hususi bir yazılımla suni zekanın, Beethoven’ı icra eden orkestrayı dinlemesini sağlamış oldu.

Orkestra Missa Solemnis’i yorumlarken, Beethoven’ın yaşamış olduğu devrin mimarisine alternatif olarak, imgesel bir mimari oluşturdu.

Orkestra üyeleri eseri, akıcı bilgisayar görüntüleri önünde çaldı.

7, 9 ve 10 Nisan’da gerçekleşen konser serisi, izleyiciler tarafınca büyük alkış topladı.

Orkestra yöneticisi Yannick Nézet-Séguin, Anadol’un, Beethoven’ı tekrardan tasarım etme fikri için “Görkemli” yorumunda bulunmuş oldu ve şu şekilde devam etti:

“İlk günden beri son aşama açık fikirli. Yeni konseptler keşfediyor, bilgisayarlara ve algoritmalara güveniyor. Bu hakkaten geleceğe dönük, son teknoloji bir hayal gücü. İş birliğini derinden takdir ediyorum. Zamanımızın fazlaca ötesinde olan birçok karmaşık fikri tartıştık. Sadece şimdi bu şekilde bir diyalogda bulunduysak inanırım ileride bigün başarabiliriz ”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.