Pera Film’den ‘Beraber Kuvvetli’ filmler

Pera Müzesi Film ve Video Programları, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü’ne hususi izlenme programlarına bir yenisini ekledi. Bir grup hanım sinemacının setlerdeki cinsel rahatsızlık ve ayrımcılıkla savaşım etmek suretiyle kurduğu #SusmaBitsin platformu iş birliğiyle hazırlanan Birlikte Güçlü adlı program, geçtiğimiz yıl yaşamını kaybeden, bugüne dek birçok film festivali ve kültür sanat kurumunda vazife almış beyazperde emekçisi Nihan Katipoğlu anısına gerçekleştiriliyor.

Antonia’nın Yazgısı

Antonia’nın Yazgısı

İlhamını arkadaşlıktan seçilmiş aileye uzanan birlikteliklerden ve yan yana geldikçe büyüyen mücadelelerden alan Beraber Kuvvetli, dünyanın her yanında hakları için savaşım eden ve bir araya gelen bayanlara ithafla seyirciyle buluşuyor.

Gerçekle yüzleşme ve savaşım hikâyeleri

Asistan

Asistan

ABD’li yönetmen Kitty Green’in ilk uzun metrajlı tasarı filmi Asistan, sonu #MeToohareketine çıkan bir tacizin içyüzünü odağına alıyor. Julia Garner filmimizde, 2018 senesinde saldırı suçundan tutuklanan meşhur yapımcı Harvey Weinstein’dan esinlenilen bir iş adamının asistanı rolünü üstüne alıyor. Yapımcı olma hevesini nüfuzlu bir iş adamının asistanı olmak suretiyle rafa kaldıran Jane, hayatına kurnazca sızan rahatsızlık ve istismar döngüsü kırmak adına harekete geçiyor.

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

Asla Nadiren Kimi zaman Her Vakit

Fazlasıyla duyarlı bir mevzu olan kürtajı odağına alan Asla Nadiren Bazen Her Zaman, istenmeyen gebeliğini sonlandırmaya çalışan bir genç kızın, kürtajın yasa dışı olduğu Pensilvanya’dan New York’a yolculuğunu acıklı ve emsalsiz bir üslupla konu alıyor. Eliza Hittman’ın hayalperest bir atmosferi can alıcı bir gerçeklikle birleştirdiği film, feminist beyaz perdede bir mihenk taşı olarak nitelendiriliyor. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı ödülüne kıymet görülen Asla Nadiren Kimi zaman Her Vakit 2020’nin en oldukca konuşulan filmleri içinde yer almıştı.

Özgürlüğe ve farkındalığa seyahat

İlahi Düzen

İlahi Seviye

Petra Volpe’nin Tribeca Film Festivali’nde En İyi Tasarı Film Izleyici Ödülü’nü kazanan filmi İlahi Düzen, 60’lı yılların toplumsal çalkantılarına karşın bayanların oy kullanma hakkının hâlâ reddedildiği 1971 İsviçresi’nde geçiyor. Yarı zamanlı bir işte emek harcaması kocası tarafınca yasaklanan itaatkâr ev hanımı Nora, yaşamış olduğu hayal kırıklığıyla nahiyesinde yeni bir karı hareketine öncülük eder. Şöhretle beraber tehditlere ve aşağılanmalara maruz kalan Nora’nın birlikteliği de tehdit altındadır. Geri adım atmayı reddeden Nora, köydeki bayanları greve ikna etmeye çalışırken bir taraftan kendi özgürlüğüne dair farkındalıklar da yaşar. Sürükleyici, neşeli ve albenili bir film olan İlahi Seviye, izleyiciyi tam da gereksinim duyan aniden geçmişe götürmüş olan bir süre kapsülü benzer biçimde.

Kızlar Çetesi

Kızlar Çetesi

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi ile geniş kitlelerce tanınan Céline Sciamma, programda Kızlar Çetesi adlı filmiyle içeriyor. Yönetmenin üçüncü uzun metraj filmi olan Kızlar Çetesi, Paris banliyölerinde yaşayan bir grup siyah lise öğrencisinin yaşamını ham, boğuk fakat şefkatli bir anlatıyla beyazperdeye taşıyor. Akran baskısının ve sınırlarını devamlı zorlama ihtiyacının etkisiyle tehlikeli sularda gezinmeye süregelen Marieme, kısa bir süre sonrasında kişiliğini güçlendirmenin ve kendi sesini duyulur kılmanın bir yolunu buluyor. Marieme ve arkadaşlarının, Rihanna’nın Diamonds şarkısını söyledikleri klasikleşmiş sahnesiyle hanımefendiler arasındaki kuvvetli bağları seyirciye sunan Kızlar Çetesi, Sciamma’nın kariyerinde ileriye doğru attığı büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Antonia’nın Yazgısı

Antonia’nın Yazgısı

Marleen Gorris’in Hollanda-Belçika ortak yapımı kült filmi Antonia’nın Yazgısı, feminist bir peri masalı olarak nitelendiriliyor. Film, Hollanda kırsalındaki sessiz bir çiftlik evinde yaşayan 90 yaşındaki Antonia’nın yaşamının son gününe gözlerini açmasıyla başlıyor. İkinci Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonrasında, dünyaya geldiği köye döndüğü günü hatırlayan Antonina ile beraber seyirci de bu köyde geçen 50 seneye ve kargaşa ve bunalımlı günlere tanıklık ediyor. Antonia’nın hikâyesine kızı Danielle, torunu Theresa ve torununun kızı Sarah’nın yanı sıra seneler boyu bu yazgıyı oluşturan her insanın hikâyeleri birlikte rol alıyor.

Asistan

Asistan

Pera Film ve #SusmaBitsin iş birliğiyle gerçekleşen Beraber Kuvvetli film programı 8 Nisan’a kadar Pera Müzesi Oditoryumu’nda parasız izlenebilir.

Yayınlanma Programı

11 Mart Cuma
19.30 İlahi Seviye (96′)

18 Mart Cuma
19.30 Asistan (87′)

19 Mart Cumartesi
15.00 Kızlar Çetesi (112′)

25 Mart Cuma
19.30 Asla Nadiren Kimi zaman Her Vakit (101′)

26 Mart Cumartesi
15.00 İlahi Seviye (96′)

30 Mart Çarşamba
19.00 Asla Nadiren Kimi zaman Her Vakit (101′)

1 Nisan Cuma
19.30 Antonia’nın Yazgısı (98′)

6 Nisan Çarşamba
19.00 Asistan (87′)

8 Nisan Cuma
19.30 Kızlar Çetesi (112′)
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.