Mehmet Nuri Ersoy: Hiçbir yalan, hiçbir kara çalma bizi biz olmaktan

‘Birliğin gücü ile mümkündür’

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ATO Cogresium’da düzenlenen 2. Internasyonal Medya ve İslamofobi Forumu’nun açılışında yapmış olduğu konuşmada, yüzlerce yıl öncesine dayanan işgal ve sömürge zihniyetinin, son yüzyılda da Srebrenitsa, Hocalı, Karabağ, Myanmar, Suriye örneklerinden anlaşılacağı suretiyle değişmediğini dile getirdi.

Aradaki tek farkın önceki benzer biçimde aciz, çaresiz, savunmasız olmayan Müslümanlara saldırdıklarını ifade eden Mehmet Nuri Ersoy, ilk haçlı seferinden bu yana meydanda da masada da o seferlerin hep devam ettiğini, ettikçe de hüsranlarının büyüdüğünü söylemiş oldu.

Bugün karşılarında nüfusu 2 milyara yaklaşan bir İslam dünyası bulunduğunu dile getiren Mehmet Nuri Ersoy, İslam’ın tüm iftiralara, milyarlarca avro ve dolar harcanarak yürütülen siyasetten sanata her şeyin alet edilmiş olduğu idrak yönetimine karşın bugün de dünyanın en süratli yayılan din olmasından hastalık duyanların her yolu deneyerek bu rahatsızlıklarını ortaya koyduklarını söyledi.

Ukrayna’da yaşanmış olan savaşın acısı üstünden medyanın bu mevzuda durduğu yerin bir kez daha görüldüğünü belirten Mehmet Nuri Ersoy, bazı muhabirlerle yetkili adların canlı yayınlarda kullandıkları söylemleri hatırlatarak, şöyleki devam etti: Bu örnekler, hem medyanın İslamofobi’ye temel teşkil eden söylem tarzını hem de bu tarzın medya dışındaki bir kişinin ağzında iyi mi ırkçı bir ifadeye dönüştüğünü göstermesi açısından oldukça önemlidir. Hele ki başsavcı yardımcısı benzer biçimde eğitimli bir kişinin kullandığı ifadelerin Avrupa toplumunu harekete geçirmek için mühim argümanlar olduğuna inanmış olması hakikaten ürkütücüdür. Bundan dolayı o süre karşımızda insan yaşamının kurtarılmaya layık olabilmesi için Avrupa ırkçılığını standart kabul eden bir fert örneği görüyoruz anlama gelir. Hamdolsun biz yolumuzdan hiçbir süre bu şekilde sapmadık. İnsana verdiğimiz kıymeti saç ve göz rengine, yaşamış olduğu coğrafyaya, ırkına, diline, dinine gore sınıflandırmadık. Tarihte olduğu benzer biçimde bugün de bu milletin vicdanına, bu ülkenin sınırlarına güvenle, umutla sığınmalarının sebebi de aslına bakarsanız budur. Bunu değiştirmeye de kimsenin gücü yetmeyecektir. Hiçbir yalan, hiçbir kara çalma bizi biz olmaktan vazgeçiremez, özümüzden ve değerlerimizden koparamaz.

İslamofobi’yi yayma hedefli söylem ve eylemlerin kabahat kapsamına alınmasının, topluma İslam düşmanlığını benimsetmek için açıkca meydana getirilen her girişimin önünü kesecek etkin bir yol olduğu değerlendirmesinde bulunan Mehmet Nuri Ersoy, bunun yanında çocuklardan adli yetkililere ve güvenlik birimlerine kadar İslam ve Müslümanlar hakkında eğitim çalışmalarının yapılabileceğini söylemiş oldu.

Bugün Müslümanlardan korkanların, İslam’ı tehdit olarak görenlerin çoğunun bu duygularını geçerli bir sebebe dayandıramadıklarını, haiz oldukları bu fikirlerin bilgiden değil ön yargı ve koşullandırmadan kaynaklı olduğuna işaret eden Mehmet Nuri Ersoy, bunu kırmanın yolunun ise data ve eğitimden geçtiğini söyledi.

Mehmet Nuri Ersoy, şunları kaydetti: İnanıyorum ki en mühim etkiyi sağlayacak unsur, İslam dünyasının birliği ve beraberliği olacaktır. Zira öne süreceğimiz her fikrin hayata geçirilmesi bu birliğin gücü ile mümkündür. Ek olarak bu güç yalancıları doğruya zorunlu etme potansiyeli taşımaktadır. Bir tek tv ve gazeteler ile değil bilhassa günümüzde dijital dünyayı, oyunlardan toplumsal medyaya uzanan geniş mecrayı en iyi şekilde kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Şüphesiz batıl olan zayi olmaya mahkumdur. Çalışmalarımızla bunu ne kadar hızlandırırsak o denli oldukca yaşam kurtarmış ve insanlığa tesir etmiş oluruz. Biz, bu sorumluluğu omuzlamaktan asla imtina etmeyeceğiz.

Konuşmasının peşinden Mehmet Nuri Ersoy, organizasyonu destekleyen İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile forumu düzenleyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir’e plaket takdim etti.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.