‘Mahya Sergisi’ ziyarete açıldı | Kültür-Sanat Haberleri

İstanbul’a hususi bir anane

Sergide, İsmail Kara’nın yapmış olduğu arşiv taramaları sonucu elde etmiş olduğu fotoğraflardan oluşan değişik mahya örnekleri içeriyor.

Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, açılışta yapmış olduğu konuşmada, mahyaların İslam kültüründe mühim bir yeri olduğuna değinerek, “İsmail Kara hocanın bilimsel çalışmalarını yakından takip ediyorduk fakat bu şekilde İslam tarihinden güzel duyu boyutuyla ilgili merakını açıkçası ben geç öğrendim. Burada oldukça kıymetli bir fotoğraf arşivinin minik bir kısmı içeriyor. İlerleyen dönemlerde daha geniş etkinliklerde bu emekleri değerlendirmeyi arzu ediyoruz.” dedi.

Açılışın peşinden AA muhabirine açıklamada bulunan İsmail Kara ise, mahya ustası olmadığını ve mahyalarla din politika çerçevesinde ilgilendiğini belirterek, “Mahyaların dini, güzel duyu ve siyasal bir tarafı vardır. Mahya 19. yüzyılın ilk çeyreğine kadar yazılarak kullanılmamıştır daha oldukça çiçek, köprü, yelken, baklava dilimi şeklinde şekillerde kullanılmıştır.” diye konuştu.

Kara, modernleşmeyle mahyaların direkt yazıya dönüştüğüne dikkati çekerek, “Mahya yazıya dönüşünce, bununla siyasetin ilgilenmemesi mümkün değildir. Buradan itibaren mahyalar yalnız dini ve güzel duyu bir unsur değil hem de mahyaların dönemlere nazaran değişen, iniş çıkışları olan ve siyasal dile, devrin diline katılan bir tarafı var. Mahyaların yazıya dönüşmesiyle fonksiyonu artmıştır fakat hem de düz ifade içermesi dolayısıyla da şiirselliği zayıflamıştır.” ifadelerini kullandı.

“MAHYA İSTANBUL’A MAHSUS BİR GELENEKTİR”

İslam dünyasında camilerin, türbelerin aydınlatılmasının oldukça eski dönemlere dayandığına dikkati çeken Kara, şu detayları verdi:

“Hatta minare kelimesi aydınlatılmış yer manasına gelmektedir. Fakat bugün mahya olarak ortaya çıkan ve büyük seviyede de ramazanda meydana getirilen şey, İstanbul’a mahsus bir gelenektir. İstanbul haricinde bunun bir zamanı yok. Mahya, Müslüman İstanbul’a mahsus bir gelenektir. Mahyaların ortaya çıkışında, İstanbul’da kültürel olarak güzel duyu seviyesinin yanında topografyası yüksek birden fazla şerefeli minarelere haiz camiler olması, aydınlatmanın mahyaya dönüşmesini elde eden dış unsurlar söz mevzusu diyebiliriz.”

İsmail Kara, eski camilerdeki mahya uygulamalarını hala kaliteli ve güzel bulduğundan bahsederek, “Zira orada anane devam ediyor fakat yeni camilerdeki bilhassa LED aydınlatmalarla kurulan mahyalar bir yıkım. Bunların hiçbir estetiği yok maalesef. Bence yeni mahyalar İstanbul’daki mahya geleneğine yakışmayacak kadar kaba ve fena.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sergi 17 Nisan’a kadar ziyarete açık olan sergi, O tarihten itibaren İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitenin Altunizade Yerleşkesi’nde 27 Nisan’a kadar görülebilecek.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.