Kültür ve Gezim Bakanlığı Hususi Ödülleri verildi

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Gezim Bakanlığı Hususi Ödülleri töreninde yapmış olduğu konuşmada, bu ödüllerin kültür ve sanat yaşamına oldukça mühim bir katkı sağladığını söylemiş oldu.

Kültür ve sanatın uzun soluklu bir seyahat bulunduğunu, kadim şehirlerin bir günde kurulmadığını, fikir ekolleri, edebiyat anlayışları, bilimsel atılımlar, felsefi ve etik öğretilerin de günübirlik anlayışlarla meydana gelmediğini belirten Ersoy, zamanı yapılarla zamanı yapanların köklü geleneklerin içinden süzülerek ortaya çıktığını beyan etti.

Kültür ve sanat alanında meydana getirilen çalışmaların gelenekselleşmesinin geçmişi geleceğe taşımada sağlayacağı katkıya inancını dile getiren Ersoy, geleneklerin diri tutulması icap ettiğini altını çizdi.

Mehmet Nuri Ersoy şöyleki devam etti: Eğer bunu gerçekleştirebilirsek; beyaz perdede, romanda, resimde, güzel sanatlarda kendimize ilişik bir üslup kurabilirsek, geleneksel sanatları modern bir anlayışla bugüne taşımayı başarabilirsek o süre oldukça daha kuvvetli bir gelecek tasavvuruna da haiz olmamız mümkün olacaktır.

Ödüllerin belirlenmesinde değerlendirme kurulunun son aşama titiz bir emek harcama gerçekleştirdiğini bildiren Ersoy, “Meydana getirilen değerlendirme neticesinde ise 2021 Yılı Kültür ve Gezim Bakanlığı Hususi Ödülleri’ne; Afyonkarahisar Caz Festivali ile Afyonkarahisar Klasik Müzik ve Caz Derneği, Türk Edebiyatı Dergisi ile Türk Edebiyatı Vakfı ve ‘ulusal bilinç ve geleneklere bağlılık ülküsüyle yürüttüğü sayısız faaliyeti’ ile Türk Kültürüne Hizmet Vakfı layık görülmüştür” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, ödülü alanlara kültür ve sanat yaşamına yaptıkları katkı sebebiyle teşekkür etti. Ödüle layık görülen kurumların faaliyetlerine ilişkin video gösteriminin peşinden kurum temsilcilerine ödülleri verildi.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.