“İo’nun Yeni Sesi” Arter’de | Kültür-Sanat Haberleri

Arter’in “Sesli Dizi” serisi kapsamında Melih Fereli küratörlüğündeki beşinci sergisinde, kurumun Bill Fontana’ya hususi sipariş etmiş olduğu İo’nun Yeni Sesi isminde ses/video yerleştirmesinin dünya prömiyeri gerçekleşti.

Melih Fereli, Bill Fontana

Melih Fereli, Bill Fontana

Fontana’nın İstanbul Boğazı’nın çeşitli noktalarında ve Şerefiye (Theodosius) Sarnıcı ile Yerebatan (Bazilika) Sarnıcı’nda gerçekleştirdiği video ve ses kayıtlarını temel alan İo’nun Yeni Sesi, sanatçının Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olmasının yanı sıra bir sesin “ürettiği” imaja ve bir imajın “yarattığı” sese yönelik araştırmalarına odaklanan Acoustical Visions [Akustik Görüntüler] başlıklı serisine de mühim bir ekleme niteliği taşıyor.

İzleyicinin vakit ve mekân algısını kuşatan bu etkisinde bırakan yaratı, serginin yapımı ve yapıtın Arter Koleksiyonu’na dahil edilmesi süreciyle ilgili finansman ihtiyacının tümünü karşılayan Grundig’in kıymetli katkılarıyla, Arter’in performans salonlarından Karbon’da seyirciyle buluşuyor.

Ziyaretçiler Karbon’a girer girmez karşı duvarda Şerefiye Sarnıcı’ndan görsellerin yer almış olduğu fazlaca büyük bir projeksiyon perdesine doğru yönlendiriliyor. Serginin bu katmanında görselliğe ilâveten, Fontana’nın Şerefiye Sarnıcı’nda yapmış olduğu ambisonik ses kayıtları bu duvara yakın konumlanan sekiz hoparlörlük bir matris üstünden duyuluyor. Karbon’un mîmârisine muhteşem şekilde uyarlanmış “patlamış bir küpü” çağrıştıran perdeler üstünde sunulan imajlar ve mekânla bütünleşmiş ses çeşitliliği ise, sanatçının değişik yerlerden elde etmiş olduğu verileri hem ses hem de görüntü bağlamında araştırılmaya kıymet son aşama büyüleyici bir mecra olan su vesilesiyle bir araya getiriyor.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.