‘Geçmiş Uzun Sürer’ sergisi İş Sanat’ta

Anadolu’nun Ressamı Yalçın Gökçebağ’ın değişik dönemlerine ilişkin eserlerinin yer almış olduğu ‘Geçmiş Uzun Sürer’ başlıklı sergisi, 23 Temmuz 2022 evveliyatına kadar İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Öğretmenlik yapmış olduğu yıllarda Anadolu yaşamını, insanını ve doğasını gözlemleme imkânı gören Gökçebağ, şahit olduğu güzellikleri özümseyerek tuvalleri vasıtasıyla bizleri esrarengiz bir yolculuğa çıkarıyor. 60 yılı aşkın sanat yaşamı süresince ürettiği eserlerinde artık kaybolmakta olan kırsal yaşamı sanatının gücüyle birleştirerek gelecek kuşaklara kültürel bir mirası emanet ediyor.

İbrahim Karaoğlu şu sözlerle konu alıyor Yalçın Gökçebağ’ı: “Yolculuğu çocukluğuna… Hafızası var her resminin; oradaki imgelerle tanımlıyor kendini. Değişik yaşam formlarının çeşitliliğiyle varsıllaşmış ve doğayla arasındaki içgüdüsel bağın odağı olmuş çocukluk cennetini gölgeleyen çağıl kentlerin dayattığı mutsuzluğa karşı pusulası çocukluğu. Her resminde geçmişin izlerinden dolanıyor yollar; eski seslerin, renklerin, nüansların, hatıraların içinde. Hatıraları ve hayalleri iç içe geçiyor resimlerinde; çocukluğunun esrarengiz cennetini tekrardan inşa ediyor. Eskimeyen sevinçlerle kutsuyor yaşamı. Başı ve ortası uzun bir hikâye Gökçebağ’ın resimlerinin, sonu yok; geçmiş devam ediyor hâlâ…”

Karaoğlu: “Yalnızca çocukluk mekânlarını çizen, ‘daüssıla’ bağımlısı bir ressam değil Yalçın Gökçebağ; pitoresk bir duyarlılıkla her yöresini çizdi Anadolu’nun. Ergin Günçe’nin en oldukca sevdiğim şiirinin adını ödünç alıp betimlersem ‘Türkiye Kadar Bir Çiçek’ Yalçın Gökçebağ’ın retrospektif sergisindeki resimleri.”
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.