Farah Zeynep Abdullah, ‘Bergen’in ortağı mı değil mi?

2022’de 204 film gösterime girdi.
Bu filmleri toplamda 17.476.358 şahıs izledi.
En oldukca bilet, 15 Nisan’a kadar olan süreçte 5.307.686 kişinin izlediği ‘Bergen’ için kesildi.
Filmin kazancı ise 155.693.073 lira.

‘Bergen’in gişesi bir tek yapımcıları için hususi anlamlar içermiyor. Film, beyazperde sektöründe filmlerin seyirciyle buluşması noktasındaki son halka olan beyazperde salonu işletmecileri için de oldukça hususi anlamlara haiz.

‘Bergen’, 204 filmin toplam gişesinin % 30.3’ünü alarak beyazperde salonu işletmecilerine ortalama 78 milyon lira aktardı.
Bir taraftan pandeminin, öteki taraftan dijital platformların etkisiyle zor bir dönemden geçen beyazperde salonu işletmecilerinin yüzü ‘Bergen’ ile güldü.

‘Bergen’, bununla birlikte pandemi sebebiyle yeni film üretimi mevzusunda çekimser davranan yapımcılara “İzleyiciler, yeni dönem için hazırlar” mesajı verdi. Aynı ‘Bergen’ bunun yanı sıra dijital platformlara içerik üretmeye eğilimli olan yapımcılara şu mesajı da verdi; “Filmlerin ana vatanı beyazperde solanlarıdır. İyi bir içerik, en fena günlerde bile seyircilerle beyazperde salonlarında buluşabiliyor.”

Beyaz perde salonları işletmecileri, “ilaç şeklinde geldi” dedikleri ‘Bergen’in kendileri için neler ifade ettiğini Habertürk‘e söyledi.
Ve bir dipnot: ‘Bergen’de adı ‘ortak yapımcı’ olarak da geçen Farah Zeynep Abdullah, bir başrol oyuncusunun elde etmiş olduğu kazançlara haiz olmasının ötesinde maddi kazançlara haiz değil. Jenerikte adının ortak yapımcı yazmasının sebebi, Abdullah’ın filme katmış olduğu değerin ödüllendirilmesi için kendisine verilen bir teşekkür durumunda.

Beyaz perde salonları işletmecileri ‘Bergen’in kendileri neler ifade ettiğini şu şekilde yorumladı:

SİSAY (Beyaz perde Salonu Yatırımcıları Derneği) Genel Sekreteri Fevzi Genç
Sizin de bir haberinizde belirttiğiniz şeklinde pandemi öncesi seyirci sayılarını yakaladık. Pandemi tesirinin sıfırlandığını söyleyebiliriz. Hatta izleyicilerin sinemayı özlediğini söylemek daha doğru olur. Burada şunu söylemek istiyoruz; 2019 yılına gore kıyasladığımızda daha azca bir içerikle neredeyse aynı seyirci sayısına ulaştık. Bunda tek başına ‘Bergen’ filminin oranı % 30’dan fazladır. Pandemi sonrası sinemalarımızı açtığımız günden beri söylediğimiz şeklinde sinemamızda seyirci değil, yerli üretim problemimiz var. Bundaki en büyük etken de yapımcılarımızın ve sanatçılarımızın tercihlerini dijital platformlardan yana kullanımı olmuştur. Sadece, beyazperde oldukca dinamik bir sanat dalı. Bu şekilde dönemlerde daima yürekli, beyazperde aşığı yapımcı ve sanatçılar ortaya çıkmıştır. ‘Bergen’, filmi bunun en güzel örneğidir. ‘Bergen’, filmi yerli film üretimini yeniden eski günlerine döndürecek bir tetikleyici olduğu şeklinde biz beyazperde salonu işletmecilerine de büyük moral verdi. Yapımcının cesareti ve direnmesi olmasaydı ‘Bergen’, filmi de bir ihtimal dijital platformlara kayacaktı. Böylesi bir inanmışlığı yürekten alkışlıyoruz.

Yunus Erdem (Özdilek Tüm ortaklık Beyaz perde Operasyonları Müdürü)
Pandemi sebebiyle maddi – tinsel olarak büyük bir yıkıma uğramıştık. ‘Bergen’, beyazperde salonlarına fazladan bir rahatlama sağlamış oldu. Hepimiz ‘Bergen’in başarıya ulaşmış bir gişe yapacağını tahmin ediyorduk fakat açıkçası bu kadar oldukca izleneceğini tahmin etmiyorduk. Bundan dolayı ‘Bergen’, tüm beyazperde sektörüne ilaç şeklinde geldi.

Ahmet Fırat Yılmaz (Ağrı Haspark Sineması İşletmecisi)
Bilinmiş olduğu suretiyle beyazperde salonları için işler durgun bir seyir halindeydi. Koronavirüs ve dijital platformlardan dolayı insanoğlu sinemayı unutmuştu. ‘Bergen’ ile nefes aldık. 4 senelik bir çalışmanın ürünü olarak seyirciyle buluşan film hem beyazperde salonlarına nefes aldırdı hem de bayanlara yönelik şiddetin altını çizdi. Bu iki nedenden dolayı son zamanların en ciddi emek harcaması ‘Bergen’ oldu. ‘Bergen’, bayanlara yönelik şiddetin altını çizerek toplumsal yaralarımızdan birinin Belgin Sarılmışer vesilesiyle tekrardan sorgulanmasını misyon edindi.

İzleyicilerin ilgisine bu kadar mazhar olan bir filmi üretenlerin kazancı normal olarak tüm dünyada olduğu şeklinde vatanımızda de merak mevzusu.
155.693.073 liranın tamamı ‘Bergen’in yapımcısının değil. Yarısı, yukarıda da belirttiğim şeklinde filmi seyirciyle buluşturan beyazperde salonu işletmecilerinin.

Yapımcının hanesinde bulunan öteki 78 milyon lira ise net kâr değil.
Yapımcının kârı, filme harcanan para çıktıktan sonrasında anlaşılıyor. ‘Bergen’ için harcanan para, gezim ve reklam harcamalarının hemen hemen bitmemesinden olsa gerek hemen hemen açıklanmadı fakat anladığımız kadarıyla epeyce yüksek.

Yapımcı demişken gelelim Farah Zeynep Abdullah’ın ‘Bergen’deki rolüne. Daha doğrusu Abdullah’ın jenerikte adının karşısında ‘ortak yapımcı’ da yazmasına.
Bu mevzuyu filmin ortak yapımcısı Alp Davet Günal’a sormuş oldum. Günal, şu şekilde söyledi: Farah Zeynep Abdullah, adı ortak yapımcı yazdığı için, başrol oyuncularının sektör teamülleri gereği esasen almış olduğu gişe oranı şeklinde bonuslar haricinde ilave bir maddi karşılık, ortaklık oranı vb. almadı. Bunu daha oldukca, bir yaşam öyküsü filmimizde yükün tümüne yakınını taşıyan oyuncunun projeye katmış olduğu fazladan kıymet karşılığında verilen bir teşekkür şeklinde düşünebilirsiniz. Yurt haricinde da bu title, işin doğasına uygun filmlerde ‘Executive Producer’ olarak birçok oyuncuya veriliyor.

Özet olarak Farah Zeynep Abdullah’ın adının karşısında ‘ortak yapımcı’ yazmasının sebebi filme katmış olduğu değerin ödüllendirilmesiyle sağlamış olduğu tinsel kazanç. Abdullah, zannedildiği şeklinde filmin maddi anlamda ortak yapımcısı değil.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.