Düzce’deki antik kentte ‘kültür sokağı’ kurulacak

Batı Karadeniz’in “Efes”i olarak anılan Düzce’deki “Prusias ad Hypium Antik Kenti”nde tiyatronun orta ve doğu kanadı üstündeki kazı emekleri devam ediyor.

Bölgenin en eski yerleşim yeri olarak malum antik kentteki kazılar, Konuralp Müze Müdürlüğü Başkanlığı ve Düzce Belediyesinin desteğiyle yıl süresince sürdürülüyor.

Zamanı milattan ilkin 3. yüzyıla dayanan, antik tiyatro, surlar, su kemerleri ve Roma Köprüsü benzer biçimde yapıların da yer almış olduğu bölgede, yeni yapılar üstünde çalışılıyor. Konuralp bölgesinde, zamanı kalıntılara giden güzergahta restorasyon çalışmalarının arkasından “kültür sokağı” oluşturulacak.

Gün yüzüne çıkan ihtişamlı tiyatro kısmı ve kültür sokağı projelerinin bölge turizmine katkı sağlaması planlanıyor.

“TÜM HIZIYLA KATKILARIMIZ DEVAM EDİYOR”

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, AA muhabirine, Düzce’nin en eski zamanı bölgesi olan Konuralp’i fazlaca önemsediklerini söylemiş oldu.

Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca antik tiyatronun kazılarının 12 aya çıkarılmış olmasının bu alanın ne kadar mühim bulunduğunu gösterdiğini belirten Özlü, “Burada 80 işçi ve 10 kazıbilimci ile senenin 12 ayı kazı hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu yıl kış mevsimi birazcık daha sert geçti, kar ve yağmurun fazlaca olduğu dönemlerde ara vermek zorunda kaldık fakat şu an tüm hızıyla kazılarımız devam ediyor, yeni alanlar gün yüzüne çıkıyor.” dedi.

Antik tiyatronun kazıldıkça büyüklüğünün ve korunaklı kalışının gözler önüne serildiğini aktaran Özlü, şöyleki devam etti:

“Milattan ilkin 1390 yılına kadar giden bu bölgeyi Düzce’nin zamanı ve geçmişi bakımından fazlaca önemsiyoruz. Bir tek kazılar yapmakla kalmıyoruz burada bir kültür sokağı inşa ediyoruz. Projesi ve ihalesi yapılmış oldu inşaatına başlıyoruz. Konuralp ve antik tiyatronun olduğu bölge merkez olmakla beraber burada bir destinasyon merkezi oluşturacağız. Gezim açısından burası Düzce’nin merkezi bir yeri olacak. Gezim haftası sebebiyle burada birkaç etkinliğimiz olacak. Bu bölgeyi hem tanıtacağız hem de Düzce dışından insanların gelip bölgemizi görmesini istiyoruz. Hedefimiz haftada 10 bin kişinin Düzce dışından gelmiş olarak zamanı bölgeleri görmesidir.”

“KAZILAR TİYATRONUN ORTA BÖLÜMÜNDE DEVAM EDİYOR”

Kazı sorumlularından sanat tarihçisi Semih Seçkin ise Prusias ad Hypium Antik Tiyatrosunda kazı çalışmalarına devam ettiklerini dile getirerek, “Hava koşulları müsaade etmiş olduğu sürece alandaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anki çalışmamız da tiyatronun orta kanadında bulunan orta kaveya (seyircilerin oturmuş olduğu basamaklar) ve doğu kanadında gerçekleştiriyoruz. Bu yıl orta kaveya ve doğu tonozunu ortaya çıkartmayı düşünüyoruz.” diye konuştu.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.