Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali başladı

21’inci Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali başladı. 11 – 19 Mayıs içinde düzenlenecek festival, dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını ağırlayacak. NG Afyon da festival kapsamında ev sahipliği yapacağı konserlerle festival coşkusunu yaşatacak.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali, dünyanın önde gelen klasik müzik sanatçılarını ağırlayacak. Kültür ve Gezim Bakanlığı 2021 Hususi Ödülü sahibi olan festivalde kültür sanat dünyasının yetkin adları tarafınca şiir, müzik ve edebiyat dinletileri ve topluluk konserleri gerçekleştirilecek.

NG Afyon, bu yıl de Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin destekçileri içinde yer alarak festival kapsamındaki Pavol Prazenica piyano resitaline, Kandemir Basmacıoğlu piyano resitaline ve Trio Novus konserine ev sahipliği meydana getirecek. Festival, Türkiye’nin internasyonal ölçekte tanıtımına katkı sağlarken medeniyetler arası dostluğun en güzel örneklerinden birini sunacak. Dünyaca meşhur sanatçıların yanı sıra Türkiye ve Prag’dan öğrencilerin vereceği konserlerle tam bir klasik müzik şöleni yaratılacak festivalde duayenlerin konuşmacı olduğu söyleşiler de düzenlenecek. Dokuz gün süresince konserler, söyleşiler, edebiyat ve müzik dinletileriyle sanat severlere müzik dolu anlamış olur yaşatılacak.

21’inci Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserinde Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak. Festival süresince gerçekleştirilecek Gün Batımı Konserleri serisinde Türkiye ve Prag’ın en meşhur klasik müzik toplulukları müzik severlere keyif dolu anlamış olur yaşatacak. Festival süresince Pavol Praženica ile Kandemir Basmacıoğlu piyano resitali, Theodora Kopecka flüt resitali ile sanat tutkunlarına dünya klasik müziği eserlerinden en seçkin örnekler sunulacak. Festivalin kapanış konseri olan Veloce String Quartet Gün Batımı Konseri ise 19 Mayıs Perşembe günü Ayazini Frig Vadisi’nde gerçekleşecek.

Sanat Yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği 21’inci Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nde Haydar Ergülen, Yalvaç Ural, Metin Celal, Yavuz Ekinci, Engin Akın, Artun Ünsal, Bülent Özgören, Mehmet Yaşam’ün konuşmacı olduğu müzik, edebiyat, yiyecek, fotoğraf temalı söyleşiler düzenlenecek. Afyon’da çeşitli ilkokullarda eğitim gören öğrenciler ile Praglı ilköğretim öğrencilerinin oluşturduğu müzik toplulukları klasik müzik konserleri ile Afyon’dan Prag’a uzanan dostluk köprüsünü sağlamlaştıracak.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.