27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne hususi parasız oyunlar

Parasız tiyatro oyunları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kent Tiyatroları’nın oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ücretsiz bir şekilde sahnelenecek 9 oyunla İstanbullu sanatseverlerle bir araya gelecek.

YETİŞKİN OYUNLARI

GÜL’E AĞIT
Oyun, 2004 senesinde kendi ailesi tarafınca öldürülerek Türkiye’de işlenen töre cinayetlerinin simgesi haline gelen Güldünya’nın hikâyesi ekseninde namus, töre ve terbiye kavramlarını sorguluyor. Deniz Altun’un yazdığı Özgür Kaymak’ın yönettiği oyunda Aslı Nimet Altaylar, Ayşem Yağmur Ulusoy, Can Tarakçı, Cüneyt Arda Pamuk, Davet Büyüksayar, Fahri Kıncır, Gülsün Odabaş, Hikmet Körmükçü, İskender Bağcılar, Murat Üzen, Tarık Köksal, Tarık Şerbetçioğlu, Uğur Dilbaz, Uğurtan Atakan, Yasemin Güvenç rol alıyor. Oyun,27 Mart 2022 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

ANTİGONE
Devletin eğer olmazsa olmaz yasası, kişinin vicdanında karşılığını bulamazsa, iktidarın elinde tuttuğu iki ucu kızgın demir kimi yakar?
Sophokles’in binlerce yıl ilkin değindiği aynı adlı oyunundan uyarlanan Antigone’de; aynı harpte birbirini öldüren, fakat biri kahraman diğeri hain duyuru edilen iki kardeşine de, son görevini yapmakta emin olan Antigone ile; devletin varlığıyla kendi varlığını eş tutan Kreon’un buyruklarından geri adım atmayan duruşu karşı karşıya geliyor.
İnsanlığın tüm kadim deneyimleri tarihe gömülürken gene de çözülmeyen, kaybolmayan çelişkilerimizi sahneye getiren “Antigone”, dünden bu günü tartışıyor. Sofokles’in yazdığı, Sabahattin Ali’nin çevirilmiş olduğu Engin Alkan’ın uyarlayıp yönettiği oyunda Cengiz Tangör, Zafer Kırşan, Aslı Menaz, Gözde İpek Köse, Emsalsiz Akaçça, Destan Batmaz, Onur Şirin rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde

YATAK ODASI KOMEDİSİ
Oyun, evliliklerinin değişik aşamalarında olan dört çiftin iç içe geçmiş hayatlarını alışılmadık fakat gülünç bir bakışla ortaya koyuyor.
Evlilik terimi, çiftlerin garip nedenlerle sarsılan ve tekrardan kurulan ilişkileri üstünden, geleneksel, alışılagelmiş kalıpların ve kuralların dışına çıkılarak irdeleniyor.
Alan Ayckbourn’un yazdığı, Mert Arzu’in çevirilmiş olduğu, Ali Gökmen Altuğ’un yönettiği oyunda Aslıhan Kandemir, Ayşen Sezerel, Buket Kubilay, Engin Gürmen, Gökçer Genç, Mert Aykul, Nurdan Kalınağa, Özgür Atkın rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

KUTLAMA
Şehrin en lüks restoranında her insanın birbirini küçümseyerek kendi varlığını yücelttiği, ağızına geleni söylediği, evlilik, tanışma, yükselme benzer biçimde nedenlerle sözde “kutlama” meydana getirilen bir akşam yemeği… Kutlama, ömrü süresince insan hakları mücadelesi vermiş Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, Pinter’ın son oyunu. Harold Pinter’in yazdığı Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği oyunda Erkan Sever, Şehnaz Bölen Taftalı, Can Ertuğrul, Selin İşcan, Selim Can Yalçın, Çağlar Polat, Pınar Demiral, Gizem Akkuş, Orçun Tekelioğlu, Özgür Efe Özyeşilpınar rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Müze Gazhane Büyük Sahne’de.

SEN İSTANBUL’DAN DAHA GÜZELSİN
Bir ailenin üç bayanı; anneanne, kız ve torun… Üçünün ortak yazgısı, aynı mekanda, dile gelenlerden daha oldukça içlerinden sessiz sedasız geçen cümlelerde gizli saklı… Adamların yalnız ve noksan bıraktığı yaşamlarında, birbirlerine tutunurken ve giderek birbirine benzerken, geçmiş, şimdi ve gelecek içiçe geçiyor. Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, İstanbul fonunda Ayfer, Başak ve Melis’in hikâyesini konu alıyor. Kadının değişmeyen hikâyesini…
“Kucağıma almışım seni… yürümüşüz birlikte, çelik tellere bakmışım, çimentoya, karşıdan yeni yeni çıkan uzun binalara… yerdeki asfalta bakmışım… yolun yarısında yorulanların sigara dumanları arasından geçmişiz, ter kokusu her yer Tanrı kahretsin, “boğaz havasının içine ettiniz” diye bağırdım. ‘gel kız eve gidiyoruz, sen İstanbul’dan daha güzelsin’ O gün hayatımın en güzel günüymüş, meğerse…”

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı, anlatı geleneğiyle tiyatronun modern araçlarını buluşturan oyun, “üç anlatıcı’lı bir kurguyla aşama kaydediyor. Mekânın birliğine hikayenin parçalanmışlığı ekleniyor ve değişik bir kurgu ortaya çıkıyor. Bu kurgu, geçmiş, gelecek ve şimdide çakılı kalmış üç hikâyeyi birleştiriyor. Zaman içinde üç hikâye de tekleşiyor ve ‘hanım’ın hikâyesine dönüşüyor…
Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazdığı ve yönettiği oyunda Esin Umulu, Şebnem Köstem, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

ÇOCUK OYUNLARI

BEKÇİ İLE POSTACI (3+ Yaş)
Postacı Piero ile Gece Bekçisi Marcello adlı çocuk kitabından uyarlanan eserde bir bekçi ile bir postacı ev arkadaşlarıdır. Biri gece diğeri gündüz çalıştığından asla görüşemezler. Soğuk bir kış günü ikisi de hastalanınca, evi aynı anda paylaşmaları gerekir. Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirilmiş olduğu, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Melisa Demirhan, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor. Oyun, 27 Mart tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde; 27 Mart tarihinde Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.

BENİM GÜZEL PABUÇLARIM (3+ Yaş )
Günün birinde sirke, bir robot palyaço gelir ve sempatik palyaço sirkten kovulur. Bu kadarıyla da kalmaz, parası olmadığı için oldukça sevilmiş olduğu pabuçları elinden alınır. Palyaçomuz pabuçlarını geri almak için iş aramaya adım atar. Girmiş olduğu işlerden çocuksu duyarlılığı sebebiyle tek tek kovulur. Pabuçlarına asla kavuşamayacağını düşünüp umutsuzluğa kapıldığında, imdadına çocuklar yetişir ve onların desteğiyle pabuçlarına ulaşır. Tekrardan çocuklarla beraber kahkaha dolu gösterisini gerçekleştirmeye devam eder. Dersu Yavuz Altun’un yazdığı ve yönettiği oyunda Ayşe Günyüz, Davet Büyüksayar, Oğuzhan Oğuz, Gülsüm Alkan, Samet Silme, Sefa Turan rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

HERKES SİHİRBAZ OLACAK (3+ Yaş)
Meşhur sihirbaz Zubi’nin öğrencileri “usta”lığa geçip onun büyülü şapkasını almanın hayalini kurarlar. Zubi, büyülü şapkanın yeni sahibini belirlemek için bir yarışma düzenler. İllüzyon gösterileriyle ilerleyen oyunda, hedefe ortaklaşa ilerlemenin önemi anlatılıyor.

Kubilay Tuncer’in yazdığı ve yönettiği oyunda Aslı Şahin, Aybar Taştekin, Cihat Faruk Sevindik, Damla Cangül Yiğit, Zeliha Bahar Çebi rol alıyor. Oyun, 27 Mart 2022 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.
Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.